спробувати інший розмір шрифту: 60% 70% 80% 90%
Фундація імені князів-благодійників Острозьких
Увійти | Зареєструватися

З чого розпочати кооперацію в селах?

08 червня 2017 року у кризовому медіа центрі в Києві відбулася дискусія «Сучасний кооперативний рух в Україні як спосіб зміцнення громад», до участі у якій долучився Руслан Краплич, голова Ради директорів Фундації імені князів-благодійників Острозьких.

Учасники дискусії звернули увагу на історію та сучасну практику створення сільських кооперативів за участі церкви та релігійних діячів. А також роль, яку відіграють громадські та благодійні організації, що надають підтримку створенню та розвитку кооперативів і кооперативного руху.
До таких організацій належать Український кооперативний альянс (президент, доктор економіки Зиновій Свереда), Академія органічного садівництва (президент Валентина Лановенко), Європейська соціальна академія (директор, Каріна Руда), Благодійний фонд «Зміцнення громад» (президент Тетяна Василик), Фундація імені князів-благодійників Острозьких, які розповіли про свої здобутки та перспективи у розбудові різних форм кооперації.

У своєму виступі, відреагував на численні запити від місцевих самоврядувань, Руслан Краплич дав конкретні рекомендації лідерам територіальних громад, відповідаючи на питання: З чого розпочати кооперацію в селах?
1. Виявити місцевих економічних активістів (осіб, які вже намагаються заробити у сільській громаді).
2. Створити реєстр контрактації сировини (підрахувати кількість плодів, фруктів, овочів, яєць, м’яса, молока, які вирощуються сімейними домогосподарствами).
3. Створити інвестиційні паспорти громади (описати вільні землі, луки, ліси, водні об’єкти, будівлі й інфраструктуру).
4. Провести навчання сімей й економічних активістів технологіям господарювання на макрорівні, маркетингу й дистрибуції.
5. Планування виробничих і бізнес-процесів.
6. Створення продуктів (товарів) та підготовка до дистрибуції.
7. Забезпечення дистрибуції (продажу) сукупного продукту громад за допомогою бізнес асоціацій, які здійснюють менторство (супровід виробничого та комерційного процесів).
Протягом останніх 3-х років Фундація Острозьких підтримала створення і розвиток споживчих кооперативів у 5 селах Гощанського та Острозького районів, сприяла створенню сільськогосподарського обслуговуючого та виробничого кооперативу у Сарненському районі Рівненської області та готується до формування обслуговуючих і господарських кооперативів в інших селах, переважно тих, які входять до складу об’єднаних територіальних громад.